Poloha: Pieniny, severný Spiš.
   
Východiskový bod:Červený Kláštor, zastávka SAD, parkovisko.
   
Cieľový bod:Červený Kláštor, zastávka SAD, parkovisko.
   
Časový rozvrh:Červený Kláštor - Jánošíkov skok 0h 15" - Sedem mníchov 1h 00" - Lesnický potok 0h 45" - Lesnica 0h 30" - Plašná 1h 00" - Červený Kláštor 1h 15"
   
Spolu: 4 hodiny 45 minút
   
Prevýšenie: 424 m
   
Mapa: Spišská Magura - Pieniny, mierka 1 : 50 000 (list 103), VKÚ, a.s., Harmanec.
   
Sprievodca: Vysoké Tatry - Severný Spiš, edícia S batohom po Slovensku, Dajama, Bratislava.
   
Náročnosť: Stredne náročná takmer celodenná túra. Prvý úsek po Lesnicu je nenáročný, až vychádzkový. Od Lesnice sa výlet stáva namáhavejši kvôli strmšiemu výstupu na hrebeň Haligovských skál. Orientácia je bezproblémová, trasa poskytuje viaceré možnosti občerstvenia.
   
Základná trasa: Začneme v obci Červený Kláštor (465 m) od mohutných líp pred vchodom do kláštora. Vyberieme sa po drevenom moste ponad potok Lipník k amfiteátru, ktorý je nádherne orámovaný neopakovateľnou kulisou poľských Troch korún (982 m). Povedie nás pohodlná cesta s červeným značkovaním (0905), ktorá je zhodná s trasou náučneho chodníka Prielomom Dunajca. Na úseku dlhom 9 km sa od spenenej vody bystro tečúceho Dunajca zovretého do strmých vápencových brál nevzdialime na viac ako 60 m. Prvou atrakciou v prielome je skala Jánošíkov skok, z ktorej môžeme sledovať plte šikovne manévrované pltníkmi v goralských klobúkoch.
   
Cesta prielomom sa šesťkrát zatočí kopírujúc tvar meandrov zaklesnutých medzi strmými skalnatými svahmi. Za druhým meandrom (pri bývalej osade Huta) ústí na červenú trasu žlto značkovaný chodník (8789). V oblúku tretieho meandra si všimneme legendami opradené skalné veže Sedem mníchov. Azda najkrajšou prírodnou scenériou sa vyznačuje posledný meander pred vyústením Lesnického potoka. Dominuje mu vysoké štíhle bralo Sokolica (747 m) na poľskej strane. Vo vrchole ohybu meandra sa môžeme osviežiť chladnou Storočnou vodou vytekajúcou z prameňa. Pod prístavom pltí v ústí Lesnického potoka (440 m) cesta prielomom pokračuje smerom k hraničnému prechodu do poľskej Szczawnice.
   
Naša základná trasa opúšťa Dunajec a vstupuje do krátkeho, ale o to dramatickejšieho Prielomu Lesnického potoka zovretého skalnými stenami Osobitej skaly a Kače. Za prielomom stojí reštaurácia, ktorá je vhodnou príležitosťou na občerstvenie. Modro značkovaná turistická trasa (2808) prechádza juhovýchodným smerom takmer celou obcou Lesnica (492 m).
   
Na jej hornom konci odbočíme z asfaltovej cesty doprava. Pokračujeme po zeleno značkovanej trase (8711) na hrebeň Haligovských skál. Na hrebeni sa základná trasa napája na červeno značkovaný chodník (0905), ktorý nás privedie do Červeného Kláštora.
   
Ešte predtým si však pod vrcholom Plašnej (889 m) zvrchu prezrieme bizarnosť a impozantnú výšku vápencových stien kolmo spadajúcich do doliny Lipníka. Jaskyňa Aksamitka, ktorá je ukrytá v útrobách Červenej skaly, je verejnosti neprístupná. Z Plašnej je nádherný panoramatický výhľad na Spišskú Maguru, Tatry a Malé Pieniny. Peknou bodkou za zaujímavým výletom je úchvatný pohľad zo sedla nad Cerlou (600 m) na druhý meander Dunajca.
   
Zo sedla zídeme serpentínami asi o pol hodiny do Červeného Kláštora, kde si môžeme prezrieť expozíciu múzea.
   
Varianty: Obvyklý peší prechod prielomom Dunajca môžeme v sezóne nahradiť atraktívnym splavom na pltiach. Rozšírením programu môže byť návšteva poľskej Szczawnice cez hraničný priechod pre peších turistov pod ústím Lesnického potoka. Na prechádzku po príjemnom kúpeľnom mestečku stačia 2 až 3 hodiny. Variantne sa môžeme vyhnúť Haligovským skalám po modrej značke cez ideálne piknikové miesto výstižne nazvané Vyhliadka s krásnym výhľadom na očarujúcu krajinu v okolí Lesnice s Malými Pieninami v pozadí (spolu 4h 15"). Základnú trasu možno absolvovať aj v opačnom smere (spolu 4h 45").